Mieloguard

Proč bez oxidu titaničitého?

Proč bez oxidu titaničitého?

Kapsle Mieloguard obsahují 0% oxidu titaničitého. Oxid titaničitý se používá jako barvivo, které se běžně používá k zajištění běloby v celé řadě výrobků vč. barev, papírů, inkoustů a potravin. V období 1916 – 2011 bylo na celém světě vyrobeno 165 050 000 tun oxidu titaničitého a značná část regulace o jeho průmyslovém použití už platí přes 50 let1.

Na oxid titaničitý můžete narazit i v potravinách, kde se většinou skrývá za sněhově bílou barvou žvýkaček, bonbonů, smetany a fondánu. Aby mohl být oxid titaničitý použit v těchto produktech, musí mít čistotu minimálně 99 % čímž zůstává prostor až pro 1 % potencionálních kontaminantů, jakými jsou např. olovo, rtuť a arsen.

V lékárně jej najdete ve složení kapslí doplňků stravy a léků a také ve většině kosmetických přípravků. Téměř každý opalovací přípravek obsahuje oxid titaničitý, protože tato chemikálie blokuje přístup UVA a UVB paprsků k vaší pokožce. Nevýhodou je jeho fotosenzitivita, což znamená, že při vystavení slunci se může stát zdrojem volných radikálů2 poškozujících DNA. Proto je oxid titaničitý v těchto přípravcích často kombinován se silikonem nebo které zabraňují možnému poškození buněk, aniž by se snížily blokovací vlastnosti chemikálie.

Malá velikost částic oxidu titaničitého, společně s jeho přítomností v mnoha rtěnkách,zubních pastách a potravinách, vyvolává obavy z jeho nedobrovolného vstupu do těla.

Oxid titaničitý byl nedávno klasifikován Mezinárodní agentůrou pro výzkum rakoviny jako karcinogen skupiny 2B3 a od roku 2021 jej EFSA nepovažuje za bezpečný pro použití u doplňků stravy z důvodu prozánětlivých, imunotoxických a dále i z genotoxických vlastností4.

Bylo zjištěno, že minimální množství oxidu titaničitého může vstoupit do složení imunitních buněk tzv. lymfoidní tkáň spojená se sliznicí5. V této chvíli není známo, jaké nežádoucí zdravotní účinky to může mít, a obecně existuje nedostatek dlouhodobých studií na lidech. Proto je potřeba provést více výzkumů, abychom si mohli plně uvědomit, jak ovlivňuje lidské zdraví.

Najděte Mieloguard ve svém okolí!

Kde koupit
mieloguard

Zástupce pro Českou republiku:

EFSETE s.r.o.

IČO – 28587324

Údaj o zápisu do obchodního rejstříku včetně oddílu a vložky – sp. zn. C 33370 vedená u Krajského soudu v Ostravě

  • Roháčova 3339/5
    7020 00 Ostrava
Zdroj:
  1. Jovanović, B. (2015). Critical review of public health regulations of titanium dioxide, a human food additive. Integrated environmental assessment and management, 11(1), 10-20
  2. Serpone, N., Salinaro, A., & Emeline, A. (2001, June). Deleterious effects of sunscreen titanium dioxide nanoparticles on DNA: efforts to limit DNA damage by particle surface modification. In Nanoparticles and nanostructured surfaces: novel reporters with biological applications (Vol. 4258, pp. 86-98). International Society for Optics and Photonics.
  3. International Agency for Research on Cancer. (2010). Carbon black, titanium dioxide, and talc (Vol. 93). IARC Press, International Agency for Research on Cancer.
  4. EFSA Panel on Food Additives and Flavourings (FAF), Younes, M., Aquilina, G., Castle, L., Engel, K. H., Fowler, P., ... & Wright, M. (2021). Safety assessment of titanium dioxide (E171) as a food additive. EFSA Journal, 19(5), e06585.
  5. EFSA Panel on Food Additives and Flavourings (FAF), Younes, M., Aquilina, G., Castle, L., Engel, K. H., Fowler, P., ... & Fürst, P. (2019). Scientific opinion on the proposed amendment of the EU specifications for titanium dioxide (E 171) with respect to the inclusion of additional parameters related to its particle size distribution. EFSA Journal, 17(7), e05760.

Kde koupit